Skip to content

112 Iris DriveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block2602
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description1SFM1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
62%
Improvement Value:$178,400
38%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+10.4%
2024$6,695+7.8%
2023$6,212+19.5%
2022$5,198+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960