Skip to content

75 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1920

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block280
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
ZoningHDMR
Sq Footage540
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,400
71%
Improvement Value:$183,000
29%
Total Assessment$623,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,004+19.2%
2024$10,075+17.6%
2023$8,568+9.4%
2022$7,833+9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft540DeedBook 9357, Page 810Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 9065, Page 3438

Property Built

Built

Year Built: 1920