Skip to content

83 Clark AvenueOcean Grove, NJ 07756

Built 2010

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block264
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class19
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHDR1
Sq Footage2,411
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,200
37%
Improvement Value:$979,000
63%
Total Assessment$1,564,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,099+29.7%
2024$16,262-7.3%
2023$17,540+0.1%
2022$17,524-7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,411DeedBook 9196, Page 9691Recorded11/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 8715, Page 2228