Skip to content

76 Cookman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 2013

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Oct 5, 2012

Property Information

Block264
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class19
Description2.5S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHDR1
Sq Footage2,423
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,700
34%
Improvement Value:$984,800
66%
Total Assessment$1,489,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,898+30.6%
2024$16,003-5.4%
2023$16,909+0.1%
2022$16,889-11.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$770,000
DeedBook 8976, Page 3694