Skip to content

75 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$71,500
Last Sale Date
Feb 7, 1997

Property Information

Block267
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-BUNG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage825
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,900
77%
Improvement Value:$134,800
23%
Total Assessment$585,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,448-1.3%
2024$9,576+16.9%
2023$8,190+6.0%
2022$7,729+11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 5576, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1890