Skip to content

564 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1921

Last Sale Price
$314,500
Last Sale Date
Sep 27, 2005

Property Information

Block2702
Lot42
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,900
50%
Improvement Value:$230,300
50%
Total Assessment$465,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,561+9.4%
2024$6,913+13.1%
2023$6,111+5.1%
2022$5,812+14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$314,500
DeedBook 8507, Page 4771

Property Built

Built

Year Built: 1921