Skip to content

113 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1949

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 9, 2015

Property Information

Block270
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
66%
Improvement Value:$220,700
34%
Total Assessment$657,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+8.9%
2024$9,526+9.5%
2023$8,696+6.5%
2022$8,165+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 9140, Page 5129Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5522, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1949