Skip to content

69 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1899

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block280
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage733
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$518,100
77%
Improvement Value:$158,500
23%
Total Assessment$676,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,553+10.9%
2024$9,514+18.5%
2023$8,030+5.7%
2022$7,596+10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft733DeedBook 9771, Page 4297Recorded12/18/2025

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4950, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1899