Skip to content

97 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1924

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 1, 2003

Property Information

Block278
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
72%
Improvement Value:$194,600
28%
Total Assessment$687,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,187+10.8%
2024$10,092+18.5%
2023$8,518+9.1%
2022$7,808+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8261, Page 3526

Property Sale

Sale
$80,350

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 5549, Page 848Recorded11/20/1996

Property Sale

Sale
$78,100
DeedBook 5136, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1924