Skip to content

92 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block278
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class20
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,185
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
63%
Improvement Value:$287,300
37%
Total Assessment$780,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,679-0.5%
2024$12,741-5.1%
2023$13,422+9.7%
2022$12,237+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,185DeedBook 9482, Page 1064Recorded2/12/2021

Property Sale

Sale
$639,000

From:

To:

Sq Ft1,185DeedBook 9188, Page 7023Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 8653, Page 3802

Property Built

Built

Year Built: 1904