Skip to content

94 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1926

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block278
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage876
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
76%
Improvement Value:$152,800
24%
Total Assessment$646,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,690+15.5%
2024$9,259+16.2%
2023$7,969+9.4%
2022$7,285-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926