Skip to content

423 Tilton PlNeptune, NJ 07753

Built 1951

Last Sale Price
$392,500
Last Sale Date
Sep 23, 2005

Property Information

Block2901
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,609
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,600
53%
Improvement Value:$213,200
47%
Total Assessment$453,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,345+12.9%
2024$6,507+6.3%
2023$6,123+7.3%
2022$5,706+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$392,500
DeedBook 8511, Page 5375

Property Built

Built

Year Built: 1951