Skip to content

325 Old Corlies AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Sep 1, 2010

Property Information

Block2912
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-MULTI-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,900
56%
Improvement Value:$354,200
44%
Total Assessment$810,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,772+16.0%
2024$11,013+7.6%
2023$10,233+5.1%
2022$9,734+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 8849, Page 3401

Property Built

Built

Year Built: 1904