Skip to content

120 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2018

Property Information

Block2914
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G 7/3/2.5
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,800
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,500
39%
Improvement Value:$476,000
61%
Total Assessment$785,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,712+10.5%
2024$10,598+24.9%
2023$8,486+6.1%
2022$7,998+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951