Skip to content

14 Cindy LaneNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block3301
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,876
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,000
44%
Improvement Value:$465,600
56%
Total Assessment$831,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,262+13.8%
2024$10,773+15.2%
2023$9,354+11.5%
2022$8,392+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8437, Page 6232

Property Built

Built

Year Built: 1952