Skip to content

19 Sherry LaneNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block4501
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,529
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,200
59%
Improvement Value:$226,500
41%
Total Assessment$552,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+6.1%
2024$7,869+5.0%
2023$7,493+2.2%
2022$7,330+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,529DeedBook 9695, Page 8234Recorded7/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1959