Skip to content

1111 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Sep 19, 2008

Property Information

Block301
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
DescriptionMASTERCRAFT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,288
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,200
45%
Improvement Value:$318,200
55%
Total Assessment$579,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,918+7.6%
2024$9,216-0.8%
2023$9,287+2.0%
2022$9,105-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5775, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1950