Skip to content

1303 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block416
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2S-CB-MULTI-2U
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage1,680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
69%
Improvement Value:$118,800
31%
Total Assessment$383,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,398+14.6%
2024$6,455+27.4%
2023$5,065+6.9%
2022$4,740+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950