Skip to content

1 Candice CourtDeal, NJ 07723

Built 2018

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block3301
Lot37
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class---
Description2S-AL-L-AG2-1U
Dwellings0
ZoningR-2
Sq Footage2,567
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
38%
Improvement Value:$464,600
62%
Total Assessment$747,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,362+12.4%
2024$10,112-2.7%
2023$10,394-0.6%
2022$10,457+20.4%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,567DeedBook 9346, Page 5797NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$538,000
DeedBook 8853, Page 178