Skip to content

19 Edgemere RdNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Oct 30, 2008

Property Information

Block3401
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,600
56%
Improvement Value:$246,500
44%
Total Assessment$554,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,186+18.2%
2024$6,926+3.5%
2023$6,690+13.7%
2022$5,882+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 8747, Page 5904

Property Built

Built

Year Built: 1956