Skip to content

25 Hillview DrNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block3401
Lot45
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
62%
Improvement Value:$174,300
38%
Total Assessment$456,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,260+18.9%
2024$6,106+0.1%
2023$6,098+14.5%
2022$5,327+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952