Skip to content

29 Shorebrook CircleNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block3402
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,696
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,000
58%
Improvement Value:$237,900
42%
Total Assessment$570,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,445+19.4%
2024$7,074+8.2%
2023$6,538+14.2%
2022$5,725+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5387, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1961