Skip to content

3424 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$179,950
Last Sale Date
Mar 29, 2001

Property Information

Block3402
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 6/3/2.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,600
68%
Improvement Value:$196,700
32%
Total Assessment$613,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,517+22.3%
2024$7,782+9.4%
2023$7,112+13.0%
2022$6,295+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,950
DeedBook 8013, Page 2006

Property Built

Built

Year Built: 1961