Skip to content

17 Shorebrook CircleNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block3402
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,181
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,100
46%
Improvement Value:$349,700
54%
Total Assessment$646,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,599+14.3%
2024$8,396+6.7%
2023$7,871+6.8%
2022$7,369+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,181DeedBook 9686, Page 6017NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1963