Skip to content

19 Shorebrook CircleNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block3402
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,780
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,100
53%
Improvement Value:$255,100
47%
Total Assessment$548,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,140+17.2%
2024$6,946+10.5%
2023$6,284+8.9%
2022$5,769+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,900
DeedBook 5449, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1963