Skip to content

7 Brookside RdNeptune, NJ 07753

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block3408
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,700
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,400
56%
Improvement Value:$232,100
44%
Total Assessment$528,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,449+16.3%
2024$7,267+5.3%
2023$6,901+13.4%
2022$6,085+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979