Skip to content

1 Brookside RdNeptune, NJ 07753

Built 1978

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block3408
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
60%
Improvement Value:$189,300
40%
Total Assessment$476,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,580+18.3%
2024$6,409-12.3%
2023$7,309+12.8%
2022$6,477+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 9535, Page 564Recorded8/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1978