Skip to content

3 Brookside RdNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block3408
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF 6/3/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
64%
Improvement Value:$161,500
36%
Total Assessment$448,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104+19.8%
2024$5,929+3.1%
2023$5,752+15.1%
2022$4,996+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8395, Page 4341

Property Built

Built

Year Built: 1959