Skip to content

717 Coral WayNeptune, NJ 07753

Built 2001

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block3503
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,088
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,600
39%
Improvement Value:$378,600
61%
Total Assessment$618,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,173+10.2%
2024$9,232+29.0%
2023$7,159+9.3%
2022$6,549+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8970, Page 3201

Property Built

Built

Year Built: 2001