Skip to content

717 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 2001

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block3503
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AL-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,100
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,500
42%
Improvement Value:$383,200
58%
Total Assessment$660,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,783+11.4%
2024$9,677+13.5%
2023$8,524+14.4%
2022$7,453+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9439, Page 8525Recorded9/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5889, Page 603