Skip to content

715 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 29, 2017

Property Information

Block3503
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1SB 7/3/1
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,564
Acreage1.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
39%
Improvement Value:$260,200
61%
Total Assessment$425,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,747-0.1%
2024$6,756-0.7%
2023$6,802+2.4%
2022$6,644+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 9221, Page 7474Recorded4/11/2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8751, Page 1781

Property Built

Built

Year Built: 1950