Skip to content

1411 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 6, 2005

Property Information

Block409
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,100
67%
Improvement Value:$125,400
33%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,365+17.0%
2024$5,438+16.5%
2023$4,668+6.3%
2022$4,391+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8517, Page 5874

Property Built

Built

Year Built: 1920