Skip to content

1223 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1915

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Mar 20, 2017

Property Information

Block412
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
56%
Improvement Value:$208,500
44%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,519+14.3%
2024$6,576+38.2%
2023$4,756+6.9%
2022$4,448+10.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9220, Page 2796NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded3/31/2017

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8598, Page 7445

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 8325, Page 4886Recorded2/6/2004

Property Sale

SaleMulti
$223,710
DeedBook 4871, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1915