Skip to content

1421 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$62,313
Last Sale Date
Dec 14, 2006

Property Information

Block409
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,236
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
55%
Improvement Value:$215,000
45%
Total Assessment$482,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,126+13.4%
2024$7,168+15.0%
2023$6,231+5.9%
2022$5,882+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$62,313
DeedBook 8625, Page 7408

Property Built

Built

Year Built: 1958