Skip to content

1209 07th Ave 1/2Neptune, NJ 07753

Built 1931

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block412
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,120
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,800
60%
Improvement Value:$158,600
40%
Total Assessment$396,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,376+14.3%
2024$5,576+23.3%
2023$4,522+7.4%
2022$4,208+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 9603, Page 3845Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 8871, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1931