Skip to content

1226 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2012

Property Information

Block415
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,600
66%
Improvement Value:$153,300
34%
Total Assessment$445,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,803+19.4%
2024$5,698+32.1%
2023$4,315+6.7%
2022$4,043+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 8909, Page 3984NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/29/2011

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 8372, Page 4906Recorded6/17/2004

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4935, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1924