Skip to content

1222 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block415
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,341
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
50%
Improvement Value:$261,900
50%
Total Assessment$526,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,658-36.5%
2024$7,336+32.7%
2023$5,530+6.7%
2022$5,181+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5576, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1946