Skip to content

6 Chapman AveNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 14, 2010

Property Information

Block4501
Lot62
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description1SFV1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,400
62%
Improvement Value:$192,900
38%
Total Assessment$505,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,594+5.9%
2024$7,168+2.5%
2023$6,996+2.0%
2022$6,856+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8817, Page 4526

Property Built

Built

Year Built: 1956