Skip to content

10 Dianne DrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 29, 2013

Property Information

Block4501
Lot77
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,488
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,200
56%
Improvement Value:$243,700
44%
Total Assessment$554,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+5.7%
2024$7,405+10.1%
2023$6,726+1.9%
2022$6,598+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 9018, Page 4279

Property Built

Built

Year Built: 1960