Skip to content

3 Marie PlNeptune, NJ 07753

Built 1986

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block4501
Lot69
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,479
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,200
54%
Improvement Value:$262,500
46%
Total Assessment$573,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,438+5.2%
2024$8,022+6.5%
2023$7,531+2.3%
2022$7,362+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986