Skip to content

130 Hillside DrNeptune, NJ 07753

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block4804
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF 3/1/1
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage640
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
74%
Improvement Value:$121,400
26%
Total Assessment$469,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277+13.2%
2024$6,431+1.0%
2023$6,366+4.4%
2022$6,100+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928