Skip to content

118 Ivins RoadNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2010

Property Information

Block4804
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,300
60%
Improvement Value:$267,000
40%
Total Assessment$662,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+10.3%
2024$8,857+2.2%
2023$8,665+4.1%
2022$8,326+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 8446, Page 5404Recorded3/22/2005

Property Built

Built

Year Built: 1962