Skip to content

108 Durand RdNeptune, NJ 07753

Built 1979

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 14, 1989

Property Information

Block4808
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,015
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
58%
Improvement Value:$220,400
42%
Total Assessment$520,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,660+9.5%
2024$7,908+6.9%
2023$7,398+4.4%
2022$7,087+4.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4950, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1979