Skip to content

104 Durand RdNeptune, NJ 07753

Built 1967

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block4808
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,793
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,300
61%
Improvement Value:$250,000
39%
Total Assessment$645,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,154+5.1%
2024$9,660+3.7%
2023$9,312+4.2%
2022$8,938+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft1,793DeedBook 9731, Page 6652Recorded4/1/2025

Property Sale

SaleMulti
$266,500
DeedBook 8941, Page 8430

Property Built

Built

Year Built: 1967