Skip to content

110 Durand RdNeptune, NJ 07753

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2014

Property Information

Block4808
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,315
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
71%
Improvement Value:$144,600
29%
Total Assessment$492,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,992+11.7%
2024$7,152-11.6%
2023$8,091+4.2%
2022$7,762+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967