Skip to content

169 Hillside DrNeptune, NJ 07753

Built 1975

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block4915
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2SALG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,100
63%
Improvement Value:$212,800
37%
Total Assessment$574,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,270+10.2%
2024$8,414+2.1%
2023$8,239+4.2%
2022$7,909+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975