Skip to content

225 Overlook DrNeptune, NJ 07753

Built 1972

Last Sale Price
$394,500
Last Sale Date
Oct 17, 2014

Property Information

Block4916
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,726
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,900
62%
Improvement Value:$238,100
38%
Total Assessment$619,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,594+10.1%
2024$8,711-2.1%
2023$8,895+4.3%
2022$8,525+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$394,500
DeedBook 9086, Page 6376

Property Built

Built

Year Built: 1972