Skip to content

11 Atkins AveNeptune, NJ 07753

Built 1910

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block503
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2-2SB-1SB
Dwellings3
ZoningR5
Sq Footage808
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,700
31%
Improvement Value:$388,400
69%
Total Assessment$566,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,300+9.9%
2024$8,461+62.2%
2023$5,217+15.0%
2022$4,537+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft808DeedBook 9501, Page 2738Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft808DeedBook 9169, Page 1212Recorded6/6/2016

Property Sale

Sale
$58,200
DeedBook 5451, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1910