Skip to content

517 Woodmere AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$545,555
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block5101
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,116
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,100
61%
Improvement Value:$218,800
39%
Total Assessment$560,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,035+8.9%
2024$8,295+14.4%
2023$7,253+14.9%
2022$6,312-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$545,555

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 9674, Page 7094Recorded1/18/2024

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5505, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1960