Skip to content

521 Lakewood RdNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block5012
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SF 5/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,100
66%
Improvement Value:$164,500
34%
Total Assessment$487,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,317+9.4%
2024$7,605+6.5%
2023$7,140+8.7%
2022$6,566-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 9565, Page 301Recorded12/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 9010, Page 4573

Property Built

Built

Year Built: 1963